Wydawać by się mogło że doświadczonego kamerzystę i fotografa weselnego nic nie zaskoczy w trakcie realizacji zlecenia fotografowania i wideofilmowania wesel. Lata rutyny i setki zrealizowanych zleceń powinny przygotować taką ekipę foto-video na każdą ewentualność. I rzeczywiście przez lata zdobywane doświadczenie pozwala przewidzieć i właściwie zareagować w różnych bardziej lub mniej typowych dla reportażu weselnego sytuacjach czy zdarzeniach. Nie da się jednak przewidzieć wszystkiego. Okazuje się bowiem, iż zaistniała sytuacja może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego filmowca i fotografa. Tego typu zdarzenia mogą mieć miejsce w najmniej spodziewanym momencie. Przyczyny mogą być rozmaite poczynając od niespodziewanych zaskakujących i nieprzewidzianych sytuacji, incydentów, przypadków losowych, zachowań osób trzecich, na różnych awariach, usterkach czy nawet wypadkach kończąc.
W tym wpisie postaramy się przedstawić te momenty reportażu, które są obarczone największym ryzykiem wystąpienia problemów wynikających z uwarunkowań typowych dla przebiegu uroczystości ślubno-weselnych lub wynikających z czysto techniczno-sprzętowych powodów. Nie będziemy się tu skupiać na losowych przypadkach bo takich możliwości jest po prostu zbyt duża ilość.

Filmowanie na weselu a zmienne oświetlenie

Zacznijmy od sytuacji, które budzić mogą problemy ze względu na gwałtownie zmieniające się warunki świetlne. Są to momenty nagłej zmiany lokacji czyli np. wejścia z zewnątrz do pomieszczenia lub wyjścia z budynków na zewnątrz.
Do takich momentów w reportażu weselnym należą m.in. wyjście z domu po błogosławieństwie, wyjście z kościoła czy wejście na salę weselną.
Oczywiście jeżeli ekipa filmowo – fotograficzna liczy więcej niż jednego kamerzystę i fotografa to wówczas sytuacja ta nie stanowi większego problemu gdyż jeden z operatorów może zajmować się kadrami wewnątrz a drugi na zewnątrz co nie rodzi konieczności nagłej zmiany ekspozycji i balansu bieli. Jeżeli natomiast zlecenie realizuje jeden operator musi on wykazać się sporym refleksem aby szybko i właściwie zareagować zmieniając właściwie parametry obrazu w urządzeniu nagrywającym. Aby w takich sytuacjach zminimalizować ryzyko złych ustawień obrazu dobrze mieć nieco więcej czasu dosłownie czasem wystarczy dodatkowe kilka, kilkanaście sekund. Można to zrobić np. ustalając wcześniej z młodą parą aby wolno i dostojnie wychodziła z kościoła podczas marszu weselnego a nawet nieco zwolniła tuż przed opuszczeniem budynku. Analogicznie ma się sytuacja podczas wejścia młodych a najczęściej wniesienia młodej na salę weselną.
Błogosławieństwo młodych również może być nieco problematyczne do filmowania i fotografii. Ważne jest bowiem odpowiednie ustawienie kamery i ulokowanie się fotografa tak aby rodzice i młodzi byli dobrze widoczni w kadrze. Zdarza się jednak że pomimo ustaleń rodzice młodych nagle nieco inaczej niż przewidywano podchodzą do młodych i są np. odwróceni do kamery tyłem.

Sfilmowanie momentu przysięgi

Kolejną sytuacją która może być nieco problematyczna dla ekipy foto video to moment przysięgi. Typowe i standardowe ustawienie młodych podczas ślubowania, którego spodziewa się kamerzysta i fotograf to młodzi zwróceni do siebie twarzami. Niestety zdarza się, że oboje lub jedno z nich w momencie składania przysięgi zwraca się frontem lub ukosem do księdza. Jeżeli jest jeden kamerzysta na zleceniu to może się okazać, iż młodzi stoją niemalże tyłem, półprofilem do kamery zamiast pełnym profilem. Dobrze zatem upewnić się na spotkaniu z młodymi że wiedzą jak powinni stać w tej podniosłej chwili.
Inny tego typu moment to przywitanie młodych chlebem i solą przed salą weselną. Problemem jest tutaj często zbyt mało miejsca aby właściwie ustawić się i skadrować przywitane młodych, łamanie chleba i rzut kieliszkami. W najgorszym przypadku młodzi witani są przez rodziców lub personel w progu lokalu, w wąskim przejściu lub na schodach. Zdarza się nawet czasami że wraz z witającymi rodzicami stoi zespół muzyczny i gra na powitanie młodych. Wówczas znalezienie choć odrobiny miejsca aby właściwie sfilmować tą chwilę może być naprawdę trudne. Jak zwykle dużo ułatwia obecność więcej niż jednego kamerzysty na zleceniu. Dodatkowo na spotkaniu z młodymi warto poruszyć i tę kwestię i poinformować ich że korzystne byłoby aby w miarę możliwości ten moment odbywał się w nieco bardziej przestronnym miejscu.

Sfilmowanie pierwszego tańca

Jeszcze inne kluczowy moment wesela który niestety także może stwarzać pewne trudności to pierwszy taniec młodej pary. Należy uważać aby kamerzysta i fotograf nie stanęli na drodze tańczących aby nie doszło po prostu do zderzenia z nimi. Możliwe jest również sytuacja że w trakcie pierwszego tańca goście nagle zaczną tworzyć wokół pary młodej kółko i mogą zasłonić tym samym młodych. Dobrze żeby ekipa foto video wcześniej znała scenariusz pierwszego tańca. Szczególnie jeżeli będzie to jakaś skomplikowana choreografia aby móc się ustawić ze sprzętem w miejscach które nie będą stwarzać ryzyka kolizji z tańczącą parą a będą korzystne dla  fotografii i filmowania. Ważne zatem są wcześniejsze ustalenia i znajomość scenariusza przebiegu istotnych momentów wesela.
Moment wjazdu tortu również może niejednokrotnie zaskoczyć ekipę foto video. Zdarzało się bowiem że pierwotnie tort miał wjeżdżać np. na sale taneczną a finalnie wjechał na salę biesiadną. Istotne jest również czy tort będzie zapalony czy będzie wjeżdżał przy zgaszonych światłach a jeśli tak to czy po zgaśnięciu rac ktoś zadba o włączenia światła.
Filmowanie i fotografowanie zabawy na bardzo ciemnej sali weselnej również jest dość niekorzystną okolicznością szczególnie jeśli są to nieprzewidywalne i zmienne warunki np. zespół często zmienia oświetlenie, używa stroboskopów itp. Dobrze aby światło nie było bardzo często zmieniane tzn., aby nie było sytuacji że jedni włączają oświetlenie główne a np. inni co chwila je wyłączają.

Wymieniliśmy w tym wpisie te kluczowe momenty wesela, które potencjalnie mogą stwarzać problemy dla filmowców i fotografów podczas realizacji reportażu foto – video. Oczywiście takich sytuacji może być znacznie więcej i tak naprawdę niektórych nie da się przewidzieć. Ryzyko wystąpienia tych które wymieniliśmy można zminimalizować do minimum poprzez możliwie wnikliwe zapoznanie się z planowanym przebiegiem zdarzeń na weselu.