Plener ślubny z kamerzystą z Krakowa

Plenerowa sesja ślubna – czy warto ją robić?

Gdzie ją zaaranżować, aby zdjęcia były naprawdę niepowtarzalne i atrakcyjne? A może oprócz fotografii pokusić się także o film/klip z sesji plenerowej?
Postaramy się teraz odpowiedzieć na te i inne pytania związane z plenerem foto-video.
Przede wszystkim, czym jest sesja plenerowa i czym właściwie różni się od reportażu czy zdjęć studyjnych?
Podstawowa różnica jest taka, że sesja plenerowa to forma fotografii zaaranżowanej. Są to w większości zdjęcia pozowane, robione najczęściej na zewnątrz, na łonie przyrody, w miejscu wcześniej ustalonym i uzgodnionym z Parą Młodą. Wielu zapewne zapyta w tym miejscu: „Zdjęcia pozowane? Takie sztuczne? My wolimy naturalne spontaniczne zdjęcia i filmy…”. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sesja plenerowa miała nieco spontaniczny przebieg, a zdjęcia czy film plenerowy był naturalny, szczególnie biorąc pod uwagę wybraną do sesji scenerię, czyli najczęściej piękne przyrodnicze zakątki. Wszystko tak naprawdę zależy zarówno od kompetencji, talentu fotografa / filmowca jak i od nastawienia i podejścia samych zainteresowanych, czyli Państwa Młodych…

Plener ślubny, czyli pozowanie na tle natury

Dobrego fotografa od amatora będzie wyróżniało właśnie to, czy pozowane zdjęcia plenerowe będą naturalne. Czy będą swym klimatem ekspresyjnie wyrażać emocje, uczucia zakochanych i jak Młodzi będą się prezentować na inspirującym, malowniczym tle przyrody? Dobrze zrealizowane zdjęcia plenerowe powinny zachować ponadczasowość, tzn. oglądając je za kilka lat, gdy zmienią się trendy i moda, nadal będą robiły wrażenie oryginalnym uchwyceniem chwil Pary Młodej w ciekawej, naturalnej czy intrygującej scenerii wybranego krajobrazu. Będą się po prostu w dalszym ciągu podobały.
Bardzo ważne, aby fotograf i kamerzysta zachowali pewien kompromis pomiędzy niejednokrotnie zbyt fantazyjnymi wymaganiami i pomysłami Młodych a realnymi możliwościami ich realizacji. Oczywiście najważniejsze, aby sesja plenerowa była zgodna z upodobaniami Młodych. Dobry fotograf czy operator kamery nie narzuca usilnie swojej wizji, a jedynie podpowiada, doradza i proponuje pomysły co do miejsca sesji i jej przebiegu. Czasami zdarza się, że pada pytanie: „A czy Pani/Pan powie nam co mamy robić?” Oczywiście profesjonalista w miarę potrzeby poprowadzi Młodych za rękę 🙂 Nieśmiałość i obawy przed pozowaniem przed kamerą czy aparatem to zapewne większe wyzwanie dla filmowca i fotografa. Musi rozładować napięcie i atmosferę, aby doprowadzić do rozluźnienia Pary Młodej. Młodzi muszą swobodnie zachowywać się podczas sesji, a odpowiedzialność za ostateczny efekt bierze oczywiście ekipa foto-video czyli kamerzysta i fotograf.

Plener – czy Młodzi w ogóle chcą takich zdjęć?

To jest oczywiście zasadnicze pytanie – czy Para Młoda widzi sens takiej sesji, czy lubi pozować do zdjęć, czy Młodzi czują się swobodnie w czasie takich sesji, czy lubią przyrodę, piękne widoki a może mają jakąś inną motywację, np. znajomi mieli taką sesję i oni też takie zdjęcia mieć muszą? 🙂
Najważniejsze, aby decydując się plener, Młodzi brali w niej naprawdę aktywny i czynny udział tzn. jasno określili jak wyobrażają sobie efekt końcowy, jakie mają oczekiwania, czy skłonni są brać pod uwagę sugestie fotografa i kamerzysty? W trakcie sesji również cenne będzie ich zaangażowanie w przebieg sesji. Bardzo istotne dla przebiegu pleneru będzie miało jasno wyrażane ich zdanie i uwagi na wszelkie tematy dotyczące miejsca i charakteru sesji. Niezwykle korzystny dla ostatecznego wyglądu zdjęć będzie, jak już wspomnieliśmy, dobry nastrój Młodych, dużo uśmiechu i ich mocne zaangażowanie.

Jakie miejsce wybrać na plener i w jakiej stylizacji może on być zaaranżowany?

Jeżeli Para Młoda jest zdecydowana na sesję plenerową, kolejnym krokiem będzie ustalenie charakteru, klimatu sesji oraz dobranego do tego stylu miejsca.
Klimat takiej sesji to tak naprawdę suma składowych pomysłów, fantazji i wizji Państwa Młodych. A wachlarz możliwości jest naprawdę bogaty.
Najczęściej na plener wybierana jest naturalna sceneria przyrodnicza. Czy będą to piękne widokowo ośnieżone górskie stoki, czy pełne kolorów ogrody, czy tajemnicze spowite cieniem alejki parków, czy pełne grozy mroczne starodrzewia, czy szuwary przybrzeżnych jezior i stawów, czy piękne leśne okolice gdzie błyskające smugi promieni światła fantazyjnie przebijają się niżej, główną rolę ma odegrać Para Młoda, a powyższe krajobrazy mają stanowić jedynie piękną oprawę, tło.

Oto przykłady różnych stylizacji:
góralski charakter; naturalna sesja wśród łąk i pastwisk; spontaniczna sesja na łonie przyrody polskiej wsi; sentymentalna sesja wśród zieleni w alejkach tajemniczego parku; Młodzi wśród kwiatów pięknych ogrodów; romantyczny spacer w pięknych okolicznościach przyrody; wodne zabawy; dynamiczne ujęcia sportowej aktywności Młodych; górskie panoramy; Młodzi wśród skalnych ostępów; polski folklor; dotyk historii wśród zabytków i zamków; wśród tajemniczych ruin, wytworne wnętrza pałacowe; rustykalny klimat; tereny zurbanizowane; futurystyczne motywy, industrialne przestrzenie; współczesne wnętrza
i wiele innych …

A co z filmem plenerowym?

Na pewno plener filmowy nie jest tak popularny jak sesje foto. Jednak tu sytuacja jest jak najbardziej analogiczna do fotografii. Oczywiście z tą różnicą, że finalny produkt video może mieć różną formę:
– może to być reportaż z sesji foto, gdzie kamerzysta towarzyszy Młodej Parze podczas zdjęć i dyskretnie uwiecznia sesję. W tym przypadku montuje się krótki klip będący najczęściej krótkim reportażem z sesji lub krótki klip z najciekawszymi ujęciami, pozami Młodych.
– inna opcja to filmowanie sesji foto, ale dodatkowo z aranżowanymi elementami pod kątem klipu video. Tutaj ostateczną forma filmu będzie podobna do poprzedniej.
– kolejna to zaaranżowane scenki, pozy na potrzeby filmu. Mogą one być spontaniczne lub wcześniej uzgodnione i przygotowane z kamerzystą.
– ostatnia, najbardziej zaawansowana forma, to realizacja krótkiego filmu plenerowego z fabułą. Wcześniej Młodzi ustalają oczywiście z kamerzystą scenariusz do filmu. Ostateczny kształt tej formy video pleneru to atrakcyjna wizualnie etiuda video.

Ile kosztuje plener ślubny

Tutaj zarówno dolna jak i szczególnie górna granica cenowa jest bardzo płynna. Na pewno zasadniczy wpływ na cenę powinien mieć:
– czas potrzebny do zrealizowania pleneru,
– ilość fotografów czy kamerzystów biorących udział w plenerze,
– dodatkowy osprzęt foto video potrzebny do realizacji poczynionych ustaleń między Młodą Parą a fotografem i kamerzystą,
– lokalizacja miejsc wybranych na sesje, a także trudność dotarcia tam,
– stopień urozmaicenia sesji dodatkowymi rekwizytami, przedmiotami, aranżacjami, gadżetami itp.
– forma finalnego przygotowania materiałów: zdjęć i filmu.
Oczywiście, podobnie jak wszędzie, ważne jest zachować rozsądek i kompromis między formą, treścią a ceną.