Od kilku lat wymagania par młodych względem usług foto-video rosną dynamicznie. Wymusza to na fotografach i kamerzystach konieczność nieustannego podnoszenia jakości i atrakcyjności swoich produktów – filmów i zdjęć. Szczególnie zauważalne jest to w weselnych produkcjach video.
W związku z powyższym, filmy ślubno-weselne bardzo ewoluują w swej formie. Takie produkcje, to już nie prosty reportaż z ceremonii zaślubin i zabawy weselnej upiększony czołówką, z kilkoma zdjęciami, wzbogacony napisami i jakimś humorystycznym klipem na zakończenie. Dzisiaj dobry film weselny to zazwyczaj poważne dzieło filmowe.

Filmowanie wesel a wymagania

Wymagania odnośnie filmów weselnych stały się naprawdę wysokie i ambitne. Prosty filmik wykonany przez przypadkowego tzw. kamerzystę odchodzi do lamusa. Obecnie ma to być produkt noszący znamiona profesjonalnej produkcji. Zmienia się więc styl, forma oraz jakość takich filmów. Aby sprostać szybko rosnącym wymaganiom klientów najlepiej, aby filmowaniem zajmował się wyspecjalizowany operator kamery (dawniej zwany kamerzystą), a obróbką inna osoba specjalizująca się w edycji materiału video. Filmy obecnie powinny być bardzo wysokiej jakości – bez względu na warunki oświetleniowe, nagrane w wysokiej rozdzielczości, nasycone ciekawymi kadrami, artystycznymi i filmowymi ujęciami czy jazdami kamerowymi. Dynamiczne kadry winny być płynnie stabilizowane. Oczywiście ujęcia z powietrza przy użyciu drona to właściwie już konieczność. Pomimo tak efektownych, atrakcyjnych kadrów i płynnych dynamicznych ujęć, film nie może być zbyt długi, aby zwyczajnie nie był nudny. Ma być bardzo efektownie, ale najlepiej w możliwie skondensowanej formie.
W tym miejscu pojawia się właśnie ogromna nieprzeceniona rola tzw. filmowych klipów video, zwanych też przez niektórych teledyskami, czy skrótami filmowymi.

Klip weselny – zalety

Niewątpliwie wszelkiego rodzaju video klipy są bardzo efektownym uatrakcyjnieniem weselnych produkcji filmowych. Wprowadzają tez pewien dynamizm, co znacząco urozmaica film. Największą ich zaletą jest możliwość przedstawienia w krótkiej, atrakcyjnej formie, dużej ilości zebranego materiału video czyli tak naprawdę pozwalają znacząco skrócić czas filmu przy zachowaniu sporej ilości informacji wizualnych.
Klipy mogą być szybkie, dynamicznie zmontowane do odpowiedniej muzyki, ale również mogą to być spokojne, sentymentalne teledyski, a nawet mieć romantyczny charakter. Montażysta filmów ślubnych powinien jednak ich używać racjonalnie i z wyczuciem. Ich ilość i jakość ma być dostosowana do charakteru filmu. Trzeba więc uważać, aby ich zbytnio nie nadużywać, szczególnie jeżeli nie było to szczegółowo ustalane z klientami czyli Młodą Parą.
Równie istotny jest styl i charakter zamieszczanych w filmie weselnym klipów. Dynamiczne klipy zmontowane do szybkiej muzyki nadają się jako przerywniki podczas zabawy weselnej czy jako dynamiczne zakończenie filmu. Również zwiastun – trailer – filmowy może mieć taki zdecydowany charakter. Inaczej sprawa ma się w przypadku klipów przedstawiającym momenty błogosławieństwa, czy samej ceremonii ślubu. Tu raczej będzie dominować styl patetyczny i sentymentalny. Osobną sprawą są video klipy z plenerów ślubnych. Tutaj w zależności od konwencji i charakteru takiej sesji dynamika, a co za tym idzie dobór muzyki, może być właściwie dowolny.

Stosowanie klipów w filmach weselnych

Kiedy i w których momentach filmu najlepiej stosować i umieszczać klipy video? Naszym zdaniem najtrafniejszymi elementami filmu, które można zobrazować w formie video klipów są:
1. Intro/czołówka – inaczej zwiastun, trailer
2. Zabawa weselna
3. Sesje z pleneru
4. Klipy/teledyski podsumowujące przebieg wydarzenia – skróty ślubu i wesela
5. Rozrywkowe klipy końcowe

 

Podsumowując:
Klipy znacząco wpływają na atrakcyjność filmu. Czynią go bardziej dynamicznym, sugestywnym i ciekawszym, ale przede wszystkim umożliwiają znaczące skrócenie długich reportaży filmowych. Dzięki umieszczeniu dużej ilości informacji wizualnych w efektownej formie, przy zachowaniu krótkiej przestrzeni czasowej, otrzymujemy krótki ale treściwy i efektowny materiał.