gimbal w filmowaniu wesel w Krakowie

Aby rozwinąć powyższą kwestię powinniśmy zacząć od postawienia następujących pytań:
– co tak naprawdę oznacza pojęcie: dobry film weselny,
– czego młoda para oczekuje po pamiątce, jaką ma być film ślubny,
– co kamerzysta może uzyskać dzięki takiemu osprzętowi jak gimbal czy slider,
– czy uzyskane przez kamerzystę, dzięki tym urządzeniom, efekty w filmie pokrywają się z oczekiwaniami młodej pary.

Co to jest gimbal, slider ?

Wyjaśnijmy teraz niewtajemniczonym czym są wymienione powyżej urządzenia i do czego służą:
– gimbal – jest to stabilizator ruchów kamery, lustrzanki; umożliwia wykonanie płynnych ujęć w trakcie ruchu operatora – nawet w bardzo dynamicznych scenach jak np. tańce podczas wesela. Dobrze użyty podczas filmowania wesel daje naprawdę efektowne oraz super płynne i stabilne ujęcia.
– slider – szyna po której porusza się kamera w linii prostej, umożliwia wykonanie płynnych ujęć tzw. jazd kamerowych.
– dron – latające urządzenie bezzałogowe. Autonomiczne lub sterowane przez operatora najczęściej drogą radiową. W zależności od przeznaczenia może być wyposażony w różnego rodzaju osprzęt np. w naszym przypadku wideofilmowania – w sprzęt nagrywający video.
– rekorder dźwięku – umożliwia zebranie czystego dźwięku bezpośrednio z miksera lub – położony w bezpośrednim sąsiedztwie – bezpośrednio z głośników.

Kiedy produkcję weselną wideo można uznać za film dobry?

Profesjonalna ekipa filmująca wesele licząca kilku operatorów video i wyposażonych w zaawansowany osprzęt video, rokuje duże szanse na stworzenie naprawdę satysfakcjonującego filmu ślubnego. Ale nie oznacza to, że jeden kamerzysta wyposażony w jedną kamerę nie jest w stanie również przygotować dobrego filmu. Oczywiście jeżeli mówimy o profesjonalistach to na pewno filmy te będą się diametralnie różnić. Jednak obie produkcje mogą być stworzone na miarę oczekiwań młodej pary, a co za tym idzie, oba filmy mogą być uznane przez swych zleceniodawców za filmy dobre.
Wszystko tak naprawdę zależy jak już wspomnieliśmy od oczekiwań klientów czyli od tego jak zdefiniujemy pojęcie: „dobry film”.
Jeżeli np. film ma być porządnie zrobionym reportażem, a dla młodych priorytetem jest otrzymanie rzetelnej relacji video z tego dnia, to operator z jedną kamerą najprawdopodobniej w większości przypadków będzie opcją wystarczającą. Stworzy on bowiem reportaż ze sporą ilością kadrów dokumentujących, oprócz wydarzeń tego dnia, także wszystkie osoby uczestniczące w uroczystości. Będzie to na pewno fajna pamiątka rodzinna w formie dokumentu video.
Możemy jednak przyjąć, że film w którym operatorzy video wykorzystają do wideofilmowania wesela dodatkowy osprzęt będzie znacząco atrakcyjniejsze wizualnie. Nie jest to już tylko kwestia gustu, ale po prostu wynika to z możliwości uzyskania dużo bardziej zróżnicowanych, a nawet artystycznych ujęć video, co czyni film weselny efektowniejszym.

Czy zatem warto, aby kamerzysta wykorzystał taki sprzęt na weselu?

W tym miejscu młoda para powinna się zastanowić nad kluczową kwestią: czy dodatkowy osprzęt w rękach wybranego przez nich kamerzysty na tyle zmieni i uatrakcyjni ich film, że są w stanie w związku z tym ponieść dodatkowe koszty.
Jeżeli zależy im na efektownych dynamicznych i spektakularnych ujęciach szczególnie podczas zabaw i tańców weselnych, wykorzystanie przez kamerzystę stabilizatora ruchu kamery np. gimbala jest niezbędne. Również wykonanie płynnych jazd kamerowych przy użyciu slidera da bardzo ciekawe ujęcia, szczególnie podczas ceremonii kościelnej czy przygotowań.
Dron natomiast to zupełnie inne spojrzenie na miejsca, w których rozgrywa się dzień ślubu. Daje możliwość uzyskania spektakularnych widoków, panoram z lotu ptaka i nadaje niemal epickiego wyglądu produkcji.
Oczywiście należy się liczyć, że sensowne wykorzystanie tych urządzeń wiąże się z obecnością więcej niż jednego operatora kamery. Jeden kamerzysta często po prostu fizycznie czy logistycznie nie będzie w stanie sam wykorzystać w pełni wyżej opisanego sprzętu.
Jeżeli szukacie zatem czegoś więcej, niż tylko rzetelnie zrobionego reportażu video, to na pewno dobrze aby kamerzyści wykorzystali podczas filmowania tego typu osprzęt na waszym weselu.