cz.Ia. Jak wybrać kamerzystę, który zrealizuje film weselny Waszych marzeń?
Temat jest niezwykle szeroki podobnie jak obecny rynek tych usług. Na terenie samej Małopolski istnieje kilkaset podmiotów zajmujących się filmowaniem wesel i fotografią ślubną. Oczywiście tylko część z nich ma status oficjalnie prowadzonej działalności. I tu już pojawia się pierwsza wskazówka dotycząca bądź co bądź tego skomplikowanego wyboru.

Ale zacznijmy od początku:
Najważniejsze pytania jakie należy sobie zadać przed wyborem kamerzysty i fotografa to:

-CZEGO SAMI OCZEKUJEMY PO TYM FILMIE?
-CZY MAMY W OGÓLE JAKĄŚ WIZJĘ ODNOŚNIE FILMU ŚLUBNEGO I FOTOGRAFII ?
-JAKIEGO RZĘDU ŚRODKI CHCEMY NA TEN CEL PRZEZNACZYĆ ?

Sprawa wydawać by się mogła prosta ale z doświadczenia wiemy, że narzeczeni często poza tym, że chcą uwiecznić swój ślub i wesele na filmie i fotografii nie maja żadnego pomysłu na to jak film ma finalnie wyglądać albo jaki klimat mają mieć np. zdjęcia plenerowe.

Charakter filmu weselnego

– Pierwszą zasadniczą kwestią jest charakter filmu – czy ma to być reportaż przedstawiający możliwie realistycznie dzień ślubu – stanowiący doskonałą pamiątkę także za wiele lat i dokumentujący dość szczegółowo wydarzenia i osoby tego dnia, czy raczej ma mieć formę bardziej nowoczesną – dynamicznego skrótu z tego dnia ukazującego tylko bardzo istotne, efektowne, spektakularne, tudzież dynamiczne elementy wesela.

Jak długi powinien być film z wesela?

– Kolejną kwestią jest długość filmu – choć tutaj częściowo poprzednia kwestia nieco to determinuje. A mianowicie z reguły forma reportażu raczej wymaga nieco większej długości filmu ale oczywiście tutaj też przedział może być szeroki powiedzmy od 1 h do nawet 3 h. Jeżeli filmowane będą poprawiny to długość filmu możliwa jest nieco dłuższa. Dynamiczny film będący atrakcyjnym wizualnie skrótem tego dnia powinien zamknąć się w maks w 50 min. a nawet krócej. Oczywiście jest jeszcze trzecia opcja a mianowicie połączenie tych dwóch rodzajów filmu. Polega to na tym że w filmie będą przeplatać się ważne fragmenty zrealizowane w formie reportażu z dynamicznymi klipami będącymi skrótami innych np. mniej istotnych momentów.

Jedna kamera na weselu czy może więcej?

– następna decyzja powinna dotyczyć tego czy film ma być realizowany przez jednego kamerzystę czy może przez większą liczbę kamer. Oczywiście każda dodatkowa kamera to nowa jakość czyli więcej ciekawych a nawet artystycznych ujęć przy wykorzystaniu dodatkowego osprzętu video: slidery, stabilizatory obrazu / gimbale, flycamy/ dron, dodatkowe rekordery dzwięku itp. Dzięki temu film będzie zawierał efektowne jazdy kamerowe, super płynne dynamiczne ujęcia np. objazdy kamery podczas tańca, czy zdjecia lotnicze /dron/. Oczywiście większa liczba kamer to również gwarancja tego że każde ważny moment będzie dobrze sfilmowany i to z z reguły z kilku różnych ujęć.’

Ile powinienem przeznaczyć na kamerzystę?

– ostatnia kwestia to środki jakie jesteście w stanie przeznaczyć na ten cel – tutaj sprawa jest o tyle trudna że przedziały cenowe wydawać by się mogło podobnych ofert są ogromne – niestety doświadczenie i talent działających na rynku kamerzystów jest równie bardzo zróżnicowany. Jak więc widać znalezienie dobrego kamerzysty z doświadczeniem za rozsądne pieniądze jest sprawą niełatwą ale nie niemożliwą.