cz.IIa. Jak wybrać kamerzystę, który zrealizuje film weselny Waszych marzeń?

Kiedy już wiemy czego sami oczekujemy po naszym filmie ślubnym i mamy chociaż pobieżną wizję jego kształtu /długość filmu, forma, oprawa, środki/ możemy przystąpić do zasadniczej części wyboru kamerzysty.
Najprostszym i zapewne najlepszym sposobem wyboru filmowca będzie wybór takiego kamerzysty, którego pracę mieliśmy okazję już oglądać.


Drugim sprawdzonym sposobem jest skorzystanie z czyjegoś polecenia i wówczas również po zapoznaniu się ze zrealizowanymi przez taką osobę filmami jesteśmy w stanie podjąć świadomą i stosunkowo pewną decyzję.
Jeżeli jednak nie mamy żadnego namiaru z polecenia, sami musimy dokonać wyboru firmy zajmującej się filmowaniem spośród podmiotów działających na rynku. Oczywiście nie sposób sprawdzić wszystkich kamerzystów działających w regionie, konieczne staje się zatem wyłonienie pewnej grupy potencjalnie interesujących nas osób/firm, z których to wybierzemy tę najlepszą.
Jak jednak tego dokonać w sposób świadomy z możliwie dużym prawdopodobieństwem sukcesu ?
Pierwszym krokiem musi być zatem pozyskanie bazy kamerzystów z interesującego nas regionu.
Najprostszą metodą jest oczywiście internet i wyszukiwarka google. Wpisując frazy związane z wideofilmowaniem wesel uzyskamy olbrzymią ilość wyników w kolejności od najbardziej wartościowych stron /oczywiście wg algorytmu wyszukiwarki/. W praktyce oznacza to że najwyżej wyświetlone będą strony, których właściciele zadbali o dobre pozycjonowanie swych witryn internetowych.

Inne metody szukania firmy fotovideo

Inna odmianą tego sposobu jest wyszukiwanie kamerzysty w mapach google, także po frazach związanych z filmowaniem wesel. Tutaj oprócz listy firm od razu uzyskamy ich lokalizację na mapie. Należy zdawać sobie sprawę jednak, że kolejność wyników będzie najpewniej zupełnie inna niż w przypadku wyszukiwania bezpośrednio w wynikach google.
Kolejnym sposobem uzyskania bazy kamerzystów w internecie są branżowe katalogi czy to ogólnie usług ślubnych czy tez bardziej ukierunkowane na konkretne usługi – w tym wypadku usługi foto-video.
Ale nie tylko internet może być źródłem informacji o poszukiwanych przez nas firmach. Dobrym sposobem jest również odwiedzenie branżowych targów a konkretnie targów ślubnych. Możemy tam oprócz uzyskania namiarów na dużą ilość kamerzystów weselnych, od razu zapoznać się z pracami takich firmy i porozmawiać osobiście o ich ofercie.
Jeszcze innym chyba już coraz mniej popularnym sposobem uzyskania spisu takich firm jest po prostu prasa branżowa dotycząca usług ślubnych.
Nie musimy oczywiście ograniczyć się do tylko jednego z powyższych sposobów pozyskania źródłowej bazy filmowców. Możemy skompilować taką listę z kilku źródeł uzyskując naprawdę pokaźną bazę kamerzystów weselnych. Im jednak większa ilość firm tym trudniej dokonać kolejnej selekcji.

Kluczowy moment – ostateczna selekcja!

Następnie czeka nas bardzo istotna decyzja – spośród pozyskanego i przygotowanego tak obszernego zbioru firm, wybieramy kilka – kilkanaście takich, które wg nas rokują największe szanse na wykonanie naszego filmu ślubnego w sposób idealny. Jak tego dokonać?
Tutaj musimy zaangażować już nasz analityczny umysł i porównując oferty a przede wszystkim portfolio /galerie video i foto/ dostępne na stronach firm, dokonujemy wyboru kamerzystów kwalifikujących się do kolejnego etapu. Z najistotniejszych informacji pomagających na tym etapie dokonać wyboru to:
– wnikliwa analiza portfolio – ważne aby było dość bogate i zróżnicowane /1 film nawet o efektach rodem z hollywood nie daje gwarancji że jest to standardowa, typowa oferowana klientom jakość/
– czy firma jest legalnie działającym podmiotem – można sprawdzić w internetowym rejestrze ewidencji działalności gospodarczej
– doświadczenie, czas działania kamerzysty na rynku
– opinie o firmie
– ceny

Pora na pierwszy kontakt

Następny krok to kontakt /najlepiej mailowy lub telefoniczny/ z wyłonionymi firmami i prośba o ofertę a przede wszystkim potwierdzenie dostępności terminu. W zapytaniu oczywiście precyzujemy nasze ogólne wymagania i oczekiwania.
Spośród nadesłanych odpowiedzi ofertowych wybieramy te najbardziej konkretne i rzeczowe i oczywiście interesujące dla nas cenowo. Oferta powinna uwzględniać nasze wymagania i możliwie jasno określać cenę za przedstawione usługi / uwaga na ukryte koszty/. Jeżeli dostaliśmy tylko i wyłącznie ogólny cennik nie uwzględniający naszych konkretnych wymagań możemy się spodziewać że współpraca z takim kamerzystą będzie wyglądać podobnie – nasze oczekiwania mogą być po prostu ignorowane i zbywane.

Na tym etapie spośród nadesłanych ofert kamerzystów dokonujemy wyboru ok 3 do 5 firm, których oferty najbardziej nas przekonały. Umawiamy się z wybranymi kamerzystami na bezpośrednie spotkania. Celem spotkania będzie zapoznanie się z oryginalnymi wykonanymi przez niego pracami filmowymi. Najlepiej poprosić o nieco bardziej szczegółowe przeglądnięcie jednego z całych filmów ślubnych ale także wybiórcze zobaczenie innych filmów nakręconych w nieco innej formie np. filmu przygotowanego w konwencji obszernego reportażu a także filmu zrealizowanego w formie klipu z kilku kamer. Można też poprosić o prezentację jakiegoś ciekawego pleneru, podziękowań dla rodziców czy ciekawych czołówek. Wszelkie pozyskane na tym spotkaniu informacje przekonujące nas o rzeczywistym doświadczeniu i kompetencji danego kamerzysty pomogą nam w podjęciu ostatecznej decyzji.
Po odbytych spotkaniach z wytypowanymi kamerzystami pozostaje nam już tylko dokonać ostatecznego wyboru.

Jeżeli w dalszym ciągu wybór filmowca jest dla nas problematyczny zawsze możemy jeszcze spróbować np. negocjować ceny lub inne warunki co może okazać się pomocne a nawet decydujące przy naszym wyborze.
Po szczęśliwym wyborze tego właściwego kamerzysty ostatnim etapem tego procesu jest oczywiście podpisanie umowy.
A co powinna zawierać taka umowa, jak powinna być skonstruowana to już temat na kolejny artykuł.
Do usłyszenia i życzymy samych trafnych wyborów !!!