Ślub i wesele stanowią niezwykle ważne przeżycia dla każdej z osób zaangażowanych w te wydarzenia. Państwo młodzi mają zwykle na głowie wiele różnych spraw dotyczących przygotowań. Jedną z nich jest problem zatrudnienia kamerzysty lub fotografa, a czasami ich obu. Które z tych rozwiązań sprawdzi się lepiej? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Budżet

Organizacja ślubu, a potem wesela to dziś znaczny koszt. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę wiele spraw. Mimo że pojedynczo nie kosztują one wiele, to po połączeniu okazuje się, że na ten ważny dzień potrzebna jest naprawdę spora suma pieniędzy. Wydatkami nie muszą się martwić osoby, które mają do dyspozycji nieograniczony budżet. Mogą one bez problemu zatrudnić zarówno kamerzystę, jak i fotografa. W mniej komfortowej sytuacji są natomiast pary, dla których każda dodatkowo opłata stanowi problem. Powinny one jednak pamiętać, że ślub bierze się zwykle raz, a zdjęcia i filmy z tej uroczystości pozostaną wyjątkową pamiątką na całe życie. Czasem lepiej więc zrezygnować z jakiejś innej atrakcji i w zamian postawić właśnie np. na profesjonalne wykonywanie zdjęć. Wideofilmowanie jest zwykle droższe. Jeśli budżet jest dość ograniczony, bardziej opłaca się więc wybrać usługi dobrego fotografa niż taniego kamerzysty.

Pragnienia młodej pary

Wszystko zależy też od indywidualnych preferencji – czy nowożeńcy chcieliby mieć oprawione w ramki zdjęcia ze ślubu? A może wolą przypomnieć sobie ten pełen emocji dzień, oglądając profesjonalne nagrania? Jeśli to pierwsze rozwiązanie bardziej przypadnie im do gustu, mogą zdecydować się na fotografa. Zwłaszcza gdy nie lubią pozować przed kamerą, a dodatkowo nie chcą tym wprawiać w zakłopotanie swoich gości. W drugim przypadku kamerzysta będzie świetnym rozwiązaniem. Oprócz tego, że nagranie uchwyci każdy gest i emocję, to poza tym po latach cudownie będzie wrócić do wyjątkowych chwil, przypominając sobie własne uczucia, które im towarzyszyły. Na filmie zwykle też ujętych jest więcej gości, dlatego też z łatwością będzie można cofnąć się pamięcią do wspólnych zabaw, np. z rzadko widywanymi kuzynami.

Oczywiście, jeśli nowożeńcy chcą uzyskać efekt zdjęć w ramkach oraz film pamiątkowy, np. ze ślubną przysięgą, mogą zdecydować się na oba te rozwiązania, zatrudniając i kamerzystę, i fotografa.

Wybór odpowiedniej osoby

Zarówno przy wyborze osoby robiącej zdjęcia, jak i przygotowującej film, warto rozważyć sposób pracy tych specjalistów. Nowożeńcy nie chcieliby mieć przecież nudnego, wielogodzinnego nagrania. Albo prostych, monotematycznych zdjęć, na których postacie wyglądają jak lalki – bez emocji i zaangażowania. Dlatego też zanim zdecydujemy się na wideofilmowanie wesel, albo na wykonywanie zdjęć, dobrze jest obejrzeć wcześniejsze prace osób zajmujących się tego typu pracami. Na tej podstawie łatwiej jest podjąć decyzję. Liczy się bowiem jakość wykonywanych przez nich działań. W końcu ślub bierze się raz w życiu, a uwieczniony w ten sposób dzień pozostanie na zawsze nie tylko w pamięci, ale też w trwałej postaci zdjęć lub nagrań.