Czym jest dron i dlaczego jest tak przydatny przy filmowaniu wesel?

Dron to latający statek bezzałogowy sterowany przez operatora drogą radiową lub poruszający się w sposób autonomiczny. Wyposażony (w zależności od przeznaczenia) w urządzenia optyczne, nagrywające, lokalizujące, pomiarowe, meteorologiczne, a nawet w przypadku drów militarnych w broń. W filmowaniu największą zaletą drona jest łatwa możliwość uzyskania spektakularnych zdjęć z powietrza, jeszcze kilka lat temu zupełnie nieosiągalnych bez olbrzymich nakładów finansowych (wynajem śmigłowca) i przez co właściwie niedostępnych dla przeciętnego człowieka.

Wykorzystanie dronów

Dzisiaj zastosowanie dronów nawet w niskonakładowych czy półprofesjonalnych produkcjach filmowych stało się ogólnie dostępne i właściwie jest standardem wśród usług świadczonych przez filmowców i kamerzystów. Nikogo już właściwie szczególnie nie dziwi fakt, że np. zwiastun filmu weselnego zawiera sporo ujęć z powietrza, a kamerzyści weselni oferują coraz częściej także filmowanie dronem. Takie ujęcia niewątpliwe podnoszą wartość filmu i znacząco go uatrakcyjniają.
Film nabiera profesjonalnego charakteru. Wszelkie panoramy, rozległe widoki, prezentacje lokacji, budynków nadają filmowi niezwykłego szlifu, a wręcz epickiego wyglądu. Dobrze zrealizowane przez operatora drona, spektakularne, zapierające dech w piersiach ujęcia lotnicze czynią film niezwykłym i niepowtarzalnym.

Użycie drona nie jest jednak tak proste i bezproblemowe jak wykorzystanie kamery czy aparatu. Po pierwsze nie wszędzie są warunki po temu, aby operator czy kamerzysta mógł operować dronem, a po drugie ograniczają nas zasadniczo względy bezpieczeństwa. Zdarza się też, że w niektórych miejscach kamerzysta nie może użyć drona, gdyż nie pozwala na to prawo.
Do tego dochodzi jeszcze celowość użycia drona przez kamerzystę weselnego – po prostu w niektórych przypadkach nie ma sensu jego użycie np. w pewnych warunkach atmosferycznych lub w nocy przy zbyt słabym oświetleniu.

W których momentach filmu weselnego  możemy zatem wykorzystać drona?

Przede wszystkim głównie na otwartej przestrzeni na zewnątrz budynków i pomieszczeń.
W filmie weselnym użycie drona najbardziej zasadne będzie w następujących momentach.
– przedstawienie miejsc zamieszkania młodych, czyli miejsc błogosławieństw
– wyjście młodego, młodych z domu
– przejazdy między błogosławieństwami
– przedstawienie kościoła, sali weselnej
– podjazd pod kościół
– wyjście z kościoła na zewnątrz, sypanie,
– życzenia
– przejazd samochodem z kościoła na salę
– podjazd pod salę i przywitanie
– wszelkie elementy wesela odbywające się poza salą (np. plenery ślubne)

Czasami pomimo życzenia Państwa młodych i możliwości technicznych użycie drona przez filmowca może nie być możliwe. Jak już wspomnieliśmy, mogą na to nie pozwalać choćby przepisy. Również filmowanie we wnętrzach obiektów w większości przypadków będzie niemożliwe ze względów bezpieczeństwa. Przy bardzo rozległych, przestronnych i wysokich salach wideofilmowanie dronem jest teoretycznie możliwe jednak i tu powinny górę wziąć względy bezpieczeństwa i nie powinno się raczej używać dronów wewnątrz budynków.
Zdarza się też, że sam producent ogranicza użycie dronów poprzez oprogramowanie, które blokuje lub ogranicza loty w niektórych strefach, lokalizacjach.

Oczywiście dron może być również wykorzystany przez fotografa ślubnego do stworzenia niepowtarzalnych kadrów. Szczególnie polecamy użycie dronów, podobnie zresztą jak w przypadku filmowania przy plenerach ślubnych. Daje to możliwość zupełnie innej perspektywy, szansę uzyskania spektakularnych i unikatowych kadrów. Zdjęcia mogą ukazać młodych z niezwykłego kąta w ogromie otaczającej ich przyrody.

Ile to kosztuje?

Teraz spróbujmy poruszyć równie istotną z punktu widzenia zamawiających kwestię. Otóż wykorzystanie drona do filmowania ślubów, wesel niekoniecznie musi oznaczać duże podniesienie kosztów. Wszystko zależy, w jakich momentach ma być wykorzystany dron i jak często zamierzamy z niego podczas zlecenia korzystać – to będzie bowiem determinować czy będzie potrzebny dodatkowy operator, czy wystarczy jeden z operatorów – oczywiście przeszkolony również do obsługi drona, zatrudnionych już na weselu.

Czy zatem warto wykorzystać dron przy filmowaniu wesel?

Odpowiedź jest jednoznaczna i czytelna – na pewno WARTO.
Choćby nawet dla tych kilku ujęć przedstawiających kilka lokacji (np. kościół i lokal weselny) z lotu ptaka. Spektakularne ujęcia z powietrza dają na tyle niepowtarzalny obraz, że każdy klip czy zwiastun weselny będzie wyglądał znacznie ciekawiej i atrakcyjniej.