Coraz częściej firmy zajmujące się filmowaniem wesel oferują opcje wideofilmowania przy użyciu dodatkowych kamer lub lustrzanek. Można śmiało stwierdzić że właściwie staje się to standardem. Niestety wiąże się to z większą ceną dla klienta. Wymaga bowiem kolejnej osoby, dodatkowego sprzętu video a często także zaawansowanego osprzętu oraz dodatkowych nakładów pracy przy montażu ze względu na znacząco większą ilość zebranego materiału video.

Pomimo tego jest to niewątpliwie bardzo ciekawa propozycja szczególnie z punktu widzenia atrakcyjności tak zrealizowanego filmu.
Wariantów filmowania wielokamerowego jest oczywiście kilka:
– jeden operator obsługujący więcej niż jedną kamerę;
– dwóch kamerzystów gdzie każdy obsługuje swoją kamerę
– oraz większa niż dwóch liczba operatorów.

Tutaj skupimy się głównie na opcji najbardziej popularnej czyli filmowaniu wesela przez 2 operatorów kamery.
Jak można się domyślić film realizowany z kilku kamer pozwala zebrać dużo większą ilość źródłowego materiału filmowego a jeżeli jest przy tym wykonywany przez kompetentnych i doświadczonych kamerzystów, materiał ten będzie bardzo zróżnicowany, ciekawy co z kolei skutkować będzie znacznie atrakcyjniejszą wizualnie ostateczna wersją filmu.

Czyli co tak naprawdę daje wykorzystanie większej liczby kamer ?

– jak już wspomnieliśmy powyżej zapewnia na pewno znaczne urozmaicenie ujęć filmowych
– pozwala na swobodne, racjonalne i możliwie dyskretne wykorzystanie przez drugiego operatora dodatkowego osprzętu takiego jak slidery, gimbale, stabilizatory, mini krany czy nawet niewielki drony.
– wykorzystanie dodatkowego osprzętu video umożliwia tworzenie „artystycznych” ujęć
– daje większą gwarancję sfilmowania wszystkich istotnych dla klienta momentów nawet tych niespodziewanych czy incydencjonalnych.
– umożliwia uchwycenie nietypowych, oryginalnych ujęć odbywających się równolegle z pierwszoplanowymi momentami ślubu czy wesela ale np. w nieco innym miejscu.

Podsumowując – drugi kamerzysta z dodatkowym osprzętem video to zupełnie nowa jakość. Powoduje przede wszystkim zwiększenie atrakcyjności gotowego filmu ślubnego poprzez zróżnicowanie ujęć. Dużo większa ilość źródłowego materiału video daje o wiele większe możliwości edycji filmu. Użycie profesjonalnego osprzętu to możliwość nadania filmowi niepowtarzalnego pro-artystycznego szlifu i jeszcze bardziej profesjonalnego wymiaru.
Drugi kamerzysta na weselu to także większa pewność że wszystkie ujęcia będą dobrze sfilmowane i to często z kilku ujęć.

Czy warto zatem dopłacać do drugiego kamerzysty?

Niewątpliwie jeżeli zależy Wam na bardzo atrakcyjnej formie filmu, spektakularnych, artystycznych i nieszablonowych ujęciach to warto ponieść dodatkowe koszty – oczywiście w granicach rozsądku.