Drugi operator kamery czyli po co więcej niż jeden kamerzysta na weselu? Czy warto za to dodatkowo płacić?

Coraz częściej firmy zajmujące się filmowaniem wesel oferują opcje wideofilmowania przy użyciu dodatkowych kamer lub lustrzanek. Można śmiało stwierdzić że właściwie staje się to standardem. Niestety wiąże się to z większą ceną dla klienta. Wymaga bowiem kolejnej osoby, dodatkowego sprzętu video a często także zaawansowanego osprzętu oraz dodatkowych nakładów pracy przy montażu ze względu na znacząco większą ilość zebranego materiału video.

Pomimo tego jest to niewątpliwie bardzo ciekawa propozycja szczególnie z punktu widzenia atrakcyjności tak zrealizowanego filmu.
Wariantów filmowania wielokamerowego jest oczywiście kilka:
– jeden operator obsługujący więcej niż jedną kamerę;
– dwóch kamerzystów gdzie każdy obsługuje swoją kamerę
– oraz większa niż dwóch liczba operatorów.

Tutaj skupimy się głównie na opcji najbardziej popularnej czyli filmowaniu wesela przez 2 operatorów kamery.
Jak można się domyślić film realizowany z kilku kamer pozwala zebrać dużo większą ilość źródłowego materiału filmowego a jeżeli jest przy tym wykonywany przez kompetentnych i doświadczonych kamerzystów, materiał ten będzie bardzo zróżnicowany, ciekawy co z kolei skutkować będzie znacznie atrakcyjniejszą wizualnie ostateczna wersją filmu.

Czyli co tak naprawdę daje wykorzystanie większej liczby kamer ?

– jak już wspomnieliśmy powyżej zapewnia na pewno znaczne urozmaicenie ujęć filmowych
– pozwala na swobodne, racjonalne i możliwie dyskretne wykorzystanie przez drugiego operatora dodatkowego osprzętu takiego jak slidery, gimbale, stabilizatory, mini krany czy nawet niewielki drony.
– wykorzystanie dodatkowego osprzętu video umożliwia tworzenie „artystycznych” ujęć
– daje większą gwarancję sfilmowania wszystkich istotnych dla klienta momentów nawet tych niespodziewanych czy incydencjonalnych.
– umożliwia uchwycenie nietypowych, oryginalnych ujęć odbywających się równolegle z pierwszoplanowymi momentami ślubu czy wesela ale np. w nieco innym miejscu.

Podsumowując – drugi kamerzysta z dodatkowym osprzętem video to zupełnie nowa jakość. Powoduje przede wszystkim zwiększenie atrakcyjności gotowego filmu ślubnego poprzez zróżnicowanie ujęć. Dużo większa ilość źródłowego materiału video daje o wiele większe możliwości edycji filmu. Użycie profesjonalnego osprzętu to możliwość nadania filmowi niepowtarzalnego pro-artystycznego szlifu i jeszcze bardziej profesjonalnego wymiaru.
Drugi kamerzysta na weselu to także większa pewność że wszystkie ujęcia będą dobrze sfilmowane i to często z kilku ujęć.

Czy warto zatem dopłacać do drugiego kamerzysty?

Niewątpliwie jeżeli zależy Wam na bardzo atrakcyjnej formie filmu, spektakularnych, artystycznych i nieszablonowych ujęciach to warto ponieść dodatkowe koszty – oczywiście w granicach rozsądku.